mealplan-1024x717

Scott and I spent the weekend in Rehoboth Beach. We had an awesome time and headed back pretty early on Sunday. Throughout the week we eat a lot of salads, eggs, rice and/or potatoes as a safe starch, and other various proteins. We made a quick stop at the grocery store and here is what I prepped for the week.

mealplan1-1024x683

  1. Last week I made a new recipe I came up with, Asian eggplant and chicken. It was so good. I’ve been craving it ever since I made it. I got one really large eggplant at the store and cut it into cubes to make the recipe this week. It doesn’t look like a lot, but the tupperware it’s in is really deep. It will be enough for Scott and I for dinner and lunch the next day.
  2. I grilled 4 chicken thighs and cut them up. I can add to salads and entrees so easily. I’ll throw some in with my Asian eggplant, so that meal will take like, 5 minutes.
  3. Salad ingredients. I’m so glad I prep this every week. Our lunches are almost always salads. Last night I was so tired; I left the dishes in the sink, I didn’t make our lunches for today and I didn’t even wash my dirty hair. I had about a half hour to make our lunches this morning. Thanks to prepping, it took maybe four minutes. I added lettuce, cucumbers, chicken (for me), feta, dried cranberries, olive oil, balsamic vinegar and hard boiled eggs to tupperware bowls. It was so quick and easy.
  4. Since Scott is a vegetarian I have to make him scrambled eggs constantly. No matter what we’re having for dinner, he is usually eating a side of scrambled eggs. It’s annoying and time consuming to crack and beat them every single night, so I cracked and beat six eggs. This way I can save time by just adding them to the pan.
  5. Hard boiled eggs. For snacks, salads, etc.
  6. White rice with a ton of butter. It will be a quick and easy side dish.
  7. Okay, this is something I do a lot that saves money AND time. Whenever a protein goes on sale, I buy it in bulk and then I separate it into smaller portions to freeze. For example, wild salmon was on sale and two large filets only cost me $14. I cut them into 5 individual sized pieces, which will be $2.80 per piece. Two dollars and eighty cents for a piece of wild salmon! How great is that?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *